Testing
Offering you a complete choice of products which include flammability test apparatus as per uic564, flammability test as per is & iec and flamability test chamber as per ul94.
Flammability Test Apparatus as per UIC564
Approx. Price: Rs 1,65,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 230V |
| Display Type | Analog |
| Grade | Manual |
Shanta Engineering ” are Manufacturer of Material Testing Equipment, Hot Air Oven, Hardness Tester, Laboratory Hot Plates, Tensile Testing Machine, Laboratory Apparatus, and much more
Additional Information:
Flammability test as per IS & IEC
Approx. Price: Rs 60,000.00 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Cable Testing |
| Type Of Testing Machines | Eddy Current Dynamometer |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 360 V |
| Display Type | Digital |
| Grade | Automatic |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.
Flamability Test Chamber as per UL94
Approx. Price: Rs 1,65,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 230V |
| Display Type | Analog |
| Grade | Manual |
Shanta Engineering ” are Manufacturer of Material Testing Equipment, Hot Air Oven, Hardness Tester, Laboratory Hot Plates, Tensile Testing Machine, Laboratory Apparatus, and much more
Additional Information:
- Delivery Time: 3 weeks after receipt of order
- Packaging Details: Wooden packing Rs.5,000.00