Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | mild steel |
| Voltage | 230V |
| Temperature Range | 1200 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Automation Grade | Manual |
| Finishing | Polished |
| Gauge Length | 10mm to 50mm |
| Material | MS |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.
Product Details:
| Brand | Shanta Engineering |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | MS |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 v |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | MS |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Index Tester |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Supply | Electric |
| Digital Timer | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
It measures the flow propertiesof Thermoplastic material.MFI Tester is engineered with precision temp. and digital timer system ensuring test repeatbility and accuracy.
Product Details:
| Material | MS |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Supply | Electric |
| Digital Timer | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Material | MS |
| Type Of Testing Machines | Plastic |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | 2 |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Load Capacity | Depends on number of stations required |
| Grade | Semi Automatic |
| Power | 230 VAC |
| Display Type | Digital |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.
Additional Information:
Product Details:
| Product Type | Testing Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Material | MS |
| Phase | 3 |
| Power | Electric |
| Air Pressure | 10 Bar |
| Country of Origin | Made in India |