Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Phase | Single |
| Frequency | 60 Hz |
| Display Type | Digital |
| Automation Grade | Automatic |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 10 kN |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Display Type | Digital |
| Phase | Single phase |
| Power | Electric |
| Voltage | 230 V |
Model No. SET-S-5000N SET-S-10KN
Max. capacity(Kg) 500 1000
Load Resolution(N) 1:10,000 0.5 1.0
Max. crosshead displacement without grips/fixtures (mm) 900 900
Displacement resolution (mm) 0.2 0.2
Test speeds in mm/min 50, 100, 250 & 500 30,50 & 100
Machine Dimensions w x d x h 600 x 325 x 1800 600 x 325 x 1800
Power requirement 0.5 HP 1.0 HP
Power Supply 415VAC10%, 3 Phase, 50Hz with Neutral & Earth
Additional Information:
Product Details:
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Mild Steel |
| Display Type | Digital |
| Operating Mode | Automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 220 V |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Display Type | Digital |
| Phase | 3 |
| Power | Electric |
| Voltage | 360 V |
| Machine Type | Universal Tensile Testing Machine |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Power Supply | 220 v |
| Power | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.